Wykrywanie i zapobieganie HPV

Jak można się dowiedzieć, czy jest się zakażonym wirusem HPV?

Metodą sprawdzenia obecności wirusa HPV jest przeprowadzenie testu HPV DNA. Materiał do jego wykonania pobiera się dokładnie tak, jak materiał do badania cytologicznego, czyli w gabinecie ginekologicznym. Za pomocą szczoteczki cytologicznej pobiera się komórki, które złuszczają się z szyjki macicy i ocenia w nich obecność DNA wirusa HPV.  W rzeczywistości ta sama próbka może być użyta zarówno do badania cytologicznego, jak i do testu HPV. Próbka jest wysyłana do laboratorium, w którym zostaje przebadana.

Warto wiedzieć, czy i jakim typem wirusa HPV jest się zakażonym. Jeżeli jest to typ wysokiego ryzyka (typ onkogenny – np. HPV 16, HPV 18), należy regularnie wykonywać badania, które pozwolą stwierdzić, czy w komórkach nabłonka szyjki macicy zachodzą zmiany, prowadzące do nowotworu i wykryć je we wczesnym stadium. Wczesne wykrycie daje możliwość całkowitego wyleczenia. Test HPV DNA daje możliwość wczesnej i dokładnej oceny ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, dlatego warto poprosić o przeprowadzenie go podczas wizyty u lekarza.

Ekspert wyjaśnia

prof. CMKP dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska

specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista perinatologii, odpowiada na nurtujące pytania, dotyczące wirusa HPV i raka szyjki macicy