Co warto wiedzieć o HPV?

Jak można się dowiedzieć, czy jest się zakażonym wirusem HPV?

Metodą sprawdzenia obecności wirusa HPV jest przeprowadzenie testu na obecność materiału genetycznego wirusa HPV. Materiał do wykonania takiego testu pobierany jest dokładnie tak, jak do badania cytologicznego, czyli w gabinecie ginekologicznym przez lekarza lub pielęgniarkę. Za pomocą szczoteczki cytologicznej zbiera się komórki, które złuszczają się z szyjki macicy i ocenia w nich obecność DNA wirusa HPV.  W rzeczywistości ta sama próbka może być użyta zarówno do badania cytologicznego, jak i do testu HPV. Zostaje ona przesłana do laboratorium, w którym zostaje przebadana.

Warto wiedzieć czy jest się zakażonym wirusem HPV wraz o oznaczeniem typu wirusa. Jeżeli jest to typ wysokiego ryzyka (typ onkogenny – np. HPV 16, HPV 18) należy przeprowadzać dodatkowe regularne badania, które pozwolą wykryć zmiany przednowotworowe i nowotworowe we wczesnym stadium nasilenia. Wczesne wykrycie zmian nowotworowym umożliwia całkowite wyleczenie. Testy HPV DNA dają możliwość wczesnej i dokładnej oceny ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, dlatego warto poprosić o przeprowadzenie takiego testu podczas wizyty u lekarza.

Ekspert wyjaśnia

prof. CMKP dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska

specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista perinatologii, odpowiada na nurtujące pytania, dotyczące wirusa HPV i raka szyjki macicy